چله کشی فرش چیست و انواع آن کدامند؟

چله کشی فرش چیست و انواع آن کدامند؟-قالیشویی اوا

چله کشی فرش چیست و انواع آن کدامند؟


بافت فرش، گلیم و قالی در کشور ما دارای سابقه ای دیرینه است و در بسیاری از منطقه های ایران صنعت قالی بافی گسترش پیدا کرده است. یکی از اصطلاح رایج در این حیطه چله یا چله کشی است. در ادامه مقاله شما را با چله کشی فرش و انواع آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

چله کشی فرش چیست؟

یکی از مهم ترین مراحل بافت، چله کشی فرش است. در واقع چله کشی قبل از شروع کردن بافت گره ها بر روی زمینه آماده انجام می شود. چله کشی دارای روش های مختلفی است. چله کشی فرش را می توان با تجهیزات خاصی مثل آچار، دفتین، مداد، متر، دار و غیره انجام داد.به طور خلاصه و در حالت کلی می توان به این صورت بیان کرد که نخ هایی را که به طور موازی با هم و با قدرت کشش برابر در جهت طولی بر روی دار قالی قرار می گیرند را چله می گویند و به عمل قرار دادن این نخ های چله بر روی دار قالی چله کشی فرش می گویند.

قبل از این که کار بافت فرش خود را شروع کنید باید یک دار تهیه کرده و کار چله کشی را بر روی آن انجام دهید. در اصل ما در این روند تارهایی را بر روی دار قالی بسته و محکم می کنیم تا بتوانیم از این طریق گره های خود را بر روی آن تارها بزنیم و کار رج و گره زدن را ادامه دهیم.

همچنین بخوانید….

قالیشویی خیابان احمدآباد مشهد


فاکتورهای زیادی برای یافتن یک قالیشویی خوب و معتبر وجود دارد اما مهم‌ترین عواملی که باعث تمایز یک کارگاه قالیشویی خوب با دیگر رقبای آن است، در ادامه بیان می‌شود.

انواع چله کشی فرش

چله‌ کشی ترکی

این مدل از چله کشی به وسیله دو نفر و به طور مستقیم بر روی دار انجام می شود. در آغاز کرد دو تار موازی به طور عرضی بر روی دار می بندند. دقت کنید که عرض این تارها بیش تر از دار باید باشد تا در زمان گره زدن باعث ایجاد مشکل نشود.چله کشی ترکی به نسبت چله کشی فارسی دارای مزایایی است که از آن ها می توان به کنترل بیش تر برای بافنده، آسان بودن پایین کشی، نظم بیش تر چله ها و غیره اشاره کرد.

چله کشی فارسی

این مدل از چله کشی روند متفاوتی با چله کشی ترکی دارد. در این روش برعکس چله کشی ترکی که به طور مستقیم بر روی دار قالی انجام می شود، در وهله اول آماده سازی ها بر روی زمین انجام شده و سپس بر روی دار قرار داده می شود.از مزیت های این روش می توان پایداری بیش تر و جلوگیری از کج شدن فرش به دلیل استفاده از کوجی اشاره کرد.

چله کشی فرش چیست و انواع آن کدامند؟- قالیشویی اوا

چله کشی تلفیقی

در روش چله کشی تلفیقی همان طور که از اسمش مشخص است روند کار تلفیقی از چله کشی ترکی و فارسی است و باعث راحتی کار بافنده می شود. در این چله کشی از دار ترکی استفاده می کنند اما چله کشی با روش فارسی و با اعمال مقداری تغییر در آن انجام می شود به این صورت که چله به طور غیر مستقیم کشیده شده و بعد از آن بر روی دار ترکی قرار داده می شود. می توان گفت این روش یکی از کاربردی ترین روش های چله کشی فرش است.

سخن پایانی

یکی از مرحله های مهم قبل از شروع بافت قالی، چله کشی دار است. تارهایی که به صورت عمودی بر روی دار نصب می شوند و کار نگهداری گره ها را انجام می دهند چله نامیده می شوند. این تارهای معمولا از جنس پشم، ابریشم و پنبه هستند و به طور موازی بر روی سر و زیر دار قرار داده می شوند. در این مقاله ماهیت چله کشی و انواع روش های آن را بررسی کردیم.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری