مزایا و معایب دار قالی افقی

مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی آوا

مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی آوا


دار قالی یکی از مهم ترین اجزای بافت انواع فرش و قالی است. فرقی ندارد قالی مورد نظر در چه اندازه ای باشد، برای هر نوع قالی در هر نوع و اندازه ای دار قالی مختلفی مورد نیاز است. اگر این اجزای مهم در هنر قالی بافی وجود نداشته باشد بافت قالی نیز غیر ممکن خواهد بود. اصلی ترین ساختاری که دارهای قالی با آن ساخته می شوند چارچوبی است که از دو چوب به صورت افقی و دو چوب به صورت عمودی که با استفاده از دیگر وسایل به هم دیگر بسته می شوند درست شده است. دارهای قالی مختلفی وجود دارد که در این مقاله در نظر داریم دار قالی افقی را بررسی کرده و شما را با مزایا و معایب آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

دار قالی بافی افقی

دار قالی افقی جزو قدیمی ترین دارهای قالی بافی محسوب می شود و اولین دستگاهی است که از طرف انسان ها برای بافتن قالی و فرش ایجاد شده است. در زمان کنونی از این مدل از دار به عنوان یک اثر هنری در بعضی از موزه های کشور نگهداری می شود.

همچنین بخوانید….

قالیچه چسبی چیست؟


قالیچه چسبی جزو معروف ترین قالیچه ها در خانه ها است که از آن برای جلوگیری از لغزش و افتادن به زمین استفاده می کنند …

اجزای تشکیل دهنده دارهای افقی

دارهای افقی معمولا از اجزای زیر تشکیل می شوند:

  •  دو چوب برای سردار و زیردار(طول سردار و زیردار ۱.۵ برابر عرض قالی است)
  •  هاف
  • کوجی
  • چهار میخ چوبی یا فلزی(که با کمک این میخ‌ها، دار بر روی زمین کوبیده می‌شود)

مزایای دار افقی:

از مهم ترین مزایای دار افقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  دارای ساختار ساده ای است.
  •  قیمت بسیار مناسبی داشته و ارزان محسوب می شود.
  •  مراحل و نحوه نصب آن بسیار ساده و راحت است.
  •  در چادر و خانه هایی که دارای ارتفاع کمی دارند نیز به راحتی نصب می شود.
  •  قابلیت حمل و نقل مناسب و راحتی را دارد.

معایب دار افقی:

یکی از معایب اصلی این دار طریقه استفاده از آن برای بافت فرش و قالی است، به این صورت که فرد برای بافت فرش در این دار مجبور است بر روی آن خم شود. این مسئله باعث ایجاد مشکلات مختلفی مثل درد در ناحیه دست، پا، کمر و پشت می شود. همچنین در خانم های جوان که به طور همیشگی و روزانه بافندگی را انجام می دهند باعث مشکلاتی مثل جلوگیری از رشد مناسب لگن می شود. از دیگر معایب دار قالی افقی این است که این دار باعث می شود سر قالی کج بافته شود.همچنین به خاطر نوع نصب این دار باعث اشغال فضای بزرگی از محیط می شود و می توان گفت این مشکل یکی از مهم ترین معایب دار قالی افقی محسوب می شود.

مزایا و معایب دار قالی افقی - قالیشویی آوا

سخن پایانی

دار قالی افقی یکی از قدیمی ترین دارهای قالیبافی محسوب می شود به طوری که هنوز هم در برخی از منطقه ها و روستاهای از این نوع دار قالی برای بافت قالی و فرش استفاده می کنند. این نوع دار قالی دارای انواع مختلفی است و جزو اولین دارهای قالی است که به وسیله بشر مورد استفاده قرار گرفت. در این مقاله درباره دار قالی افقی و مهم ترین مزایا و معایب آن صحبت کردیم، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را در این باره در اختیار شما قرار داده باشیم.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری