انواع دار های عمودی و مزایا و معایب آنها

انواع دار های عمودی و مزایا و معایب آنها - قالیشویی اوا

انواع دار های عمودی و مزایا و معایب آنها


یکی از اصلی ترین ابزارهای بافت فرش دستبافت دار قالی است. دار قالی از یک چهارچوب خاص تشکیل شده است که در زمان های قدیم جنس چوبی آن را استفاده می کردند اما امروزه در بیش تر موارد جنس آهنی آن را استفاده می کنند. دارها به طور کلی به دو گروه دار افقی و عمودی تقسیم بندی می شوند که در ادامه در نظر داریم انواع دار عمودی و مزایا و معایب آن را توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

انواع دارهای عمودی قالیبافی

دار های عمودی به سه نوع زیر تقسیم بندی می شوند:

دار ثابت

در ساختار این دار، جایی برای حرکت بافت وجود ندارد و بافنده به تنهایی باید با کمک نردبان هایی که در دو طرف بسته شده اند و به سمت بالا حرکت می کنند مکان خود را عوض کند. دار ثابت جزو ساده ترین دارها است. در این مدل دار فرش در اندازه کادر داخلی دار بافته می شود.

همچنین بخوانید….

مزایا و معایب دار قالی افقی


دار قالی یکی از مهم ترین اجزای بافت انواع فرش و قالی است. فرقی ندارد قالی مورد نظر در چه اندازه ای باشد، برای هر نوع قالی در هر نوع و اندازه ای دار قالی مختلفی مورد نیاز است

دار تبریزی

دار تبریزی به این علت به این اسم نامگذاری شده است که در تبریز اختراع شده است. این دار رایج ترین و بهترین دار عمودی است. در این دار بافنده جای خود را عوض نمی کند بلکه دو چوب زیر دار و سر دار وجود دارد. سر دار را با کمک پیچ و مهره می توان حرکت داد. در مواقع لازم این دار شل شده و بعد از برگرداندن بخش بافته شده به طرف پشت دوباره می توان دار را محکم کرد. با این دار می توان دو برابر اندازه دار فرش بافت.

دار گردان(کرمانی)

در این دار، نخ به سر دار و زیر دار پیچیده می شود و از آغاز بافت به طور آهسته از سر دار باز شده و بافته می شود و بعد از آن به زیر دار بر می گردد. در این دار موارد بافته شده به دلیل پیچیده بودن نمی توان مشاهده گرد و بعد از تمام شدن کار از دار باز شده و قابل مشاهده می شود. قابلیت مشاهده و مقایسه نقشه بخش بافته شده در این دار وجود ندارد.

مزایای دار عمودی

این نوع دار مشکلات فیزیکی که دار افقی برای قالی باف ایجاد می کرد را ندارد چرا که شخص در این دار در موقعیت مناسبی قرار می گیرد و به طور صاف می نشیند به همین دلیل انعطاف بالاتری به نسبت دار قالی افقی دارد.همچنین قالی هایی که با دار قالی افقی بافته می شوند معمولا مشکلاتی مثل کجی سر و کیسی شدن را داشتند که این مسائل باعث ایجاد دارهای عمودی شد تا از این نوع مشکلات جلوگیری کنند. دارهای عمودی نسخه پیشرفته دارهای افقی هستند.

انواع دار های عمودی و مزایا و معایب آنها - قالیشویی اوا

معایب دار عمودی

بافندگان با توجه به سایز فرشی که میخوان ببافن،میتونن از هر کدوم از این ۴نوع دار استفاده کنن.در واقع میشه گفت دارهای عمودی نسبت بهم عیبی ندارن فقط بافنده متناسب با اندازه فرشی که میخواد ببافه،دار مناسبش انتخاب میکنه.به عنوان مثال با دار ثابت فارسی،فرش های بزرگ و ظریف میبافن.با دار ترکی (تبریزی)،فرشی که طولش کمی کمتر از دوبرابر طول دار باشه میبافن.دار گردان هم که فرش با درازی دلخواه از ۱۰ تا ۱۵ متر میبافند.

سخن پایانی

دار قالی یکی از مهم ترین اجزای قالی بافی است که بهتر است قبل از بافتن فرش به نوع و مدل آن توجه کرده و یکی از مدل های رایج را بسته به نیاز خود راه انداری کنید. همچنین دار قالیبافی دارای انواع مختلفی است که در این مقاله دار عمودی، انواع آن و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری