پارگی شیرازه فرش چه زمانی رخ می دهد؟

پارگی شیرازه فرش چه زمانی رخ می دهد؟ - قالیشویی آوا

پارگی شیرازه فرش چه زمانی رخ می دهد؟


پارگی شیرازه فرش

حاشیه‌های طولی فرش که با اسم شیرازه فرش شناخته می‌شوند یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش عمر مفید و دوام فرش محسوب می‌شوند که در عین حال باعث زیبایی و جذابیت ظاهری فرش نیز می شود. شاید جالب باشد که بدانید در زمان‌های گذشته از موی بز برای شیرازه دوزی فرش استفاده می‌کردند چرا که باور داشتند که این پشم در مقایسه با دیگر پشم‌های حیوانات از دوام و کیفیت بالاتری برخوردار است.

دلایل پارگی شیرازه فرش چیست؟

یکی از مشکلاتی که در اکثر موارد برای فرش‌های دستبافت ایجاد می‌شود، پارگی شیرازه فرش است. این مسئله باعث از دست رفتن کیفیت و خرابی فرش می‌شود. از مهم‌ترین دلایل پارگی شیرازه فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نم و رطوبت روی شیرازه فرش

یکی از دلایل اصلی پارگی شیرازه فرش، رطوبت و نم است. منشأ و دلیل رطوبت درباره این مسئله تفاوتی ایجاد نمی‌کند چرا که رطوبت با هر دلیلی باعث خراب شدن، پوسیدگی و از بین رفتن شیرازه فرش خواهد شد.

کشیده شدن فرش روی سطح

در زمان جابجایی فرش اگر آن را بر روی سطوح ناصاف کشیده و به وسایل تیز در محیط دقت نداشته باشید ممکن است به راحتی باعث پارگی شیرازه فرش شوید.

همچنین بخوانید….

شیرازه دوزی فرش


درباره شیرازه دوزی فرش می توان گفت شیرازه به نواحی از قالی گفته می شود که پس از اتمام کار …

کهنگی فرش

فرش دستبافت و ماشینی هرچه قدر هم باکیفیت و خوب باشند در نهایت عمر مفید خاصی را دارند و هنگامی که بیش از حد کهنه شوند کل بخش‌های آن با فرسودگی مواجه خواهد شد. شیرازه فرش نیز یکی از این بخش‌ها است که به راحتی با گذشت زمان و کهنگی فرش از بین خواهد رفت.

چسب زدن روی فرش

بعضی از افراد به دلیل جلوگیری از کثیف شدن شیرازه فرش آن را با چسپ نواری می‌پوشانند. اگرچه این روش از کثیف شدن شیرازه‌ها پیشگیری می‌کند اما در زمان جدا کردن چسب‌ها از روی فرش، نخ‌های آن کشیده شده و دوام و کیفیت آن‌ها پایین‌تر می‌آید.

بیدخوردگی فرش

بیدزدگی فرش یکی از دلایل مهم پارگی شیرازه فرش است. بیدها جزو حشرات زیان باری هستند که اگر فرش دچار آن شود به طور کلی خراب شده و پاره می‌شود. به همین دلیل بیدزدگی به آسانی باعث پارگی شیرازه فرش نیز می‌شود.

پارگی شیرازه فرش چه زمانی رخ می دهد؟ - قالیشویی آوا

روش ترمیم پارگی شیرازه فرش

قالیشویی‌ها خدمات تعمیر و تعویض شیرازه فرش را نیز انجام می‌دهند. برای این کار نخ و سوزن مناسب فرش آسیب دیده را از بخش بالایی شیرازه فرش وارد کرده و از بخش دیگر خارج می‌کنند. بعد از انجام دادن تارکشی خامه مشابه با شیرازه را وارد سوزن کرده و سوزن را نیز وارد شیرازه سالم فرش می‌کنند و سرنخ وصل می‌شود. در آخر، روند شیرازه دوزی را تا بخش بالایی قسمت‌های خراب شده ادامه می‌دهند.

اگر شیرازه فرش با گذشت زمان به دلایل مختلف مثل رطوبت، بیدزدگی، کهنه شدن فرش، استفاده از چسب، سوختگی و غیره دچار پارگی شده باشد، رفوگر فرش با کمک تیغ‌های خاص، اقدام به جدا کردن کامل شیرازه کرده و بعد از آن شیرازه پیچی فرش را شروع می‌کنند.

سخن پایانی

شیرازه‌های فرش جزو بخش‌های حساس فرش هستند که ممکن است به دلایل مختلف دچار فرسودگی شوند به همین دلیل باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید تا از خراب شدن یا پارگی آن ها جلوگیری کنید. در این مقاله نیز درباره مهم‌ترین دلایل پارگی شیرازه فرش صحبت کردیم.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری