فرش چهل تکه چیست؟

فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی آوا

فرش چهل تکه چیست؟


فرش چهل تکه چیست؟

فرش چهل تکه چیست؟ آیا فرش چهل تکه واقعاً از به هم پیوستن ۴۰ تکه مجزا به وجود می‌آید؟ اصلاً چرا باید فرش چهل تکه تولید و استفاده کرد؟ فرش چهل تکه یکی از انواع فرش است که از زمان‌های قدیم وجود داشته و در چند سال گذشته نیز بر محبوبیت و تعداد طرفداران آن افزوده شده است. فرش دستباف ایرانی از گذشته همواره در کانون توجهات جهانی قرار داشته همواره از ارزش بالایی نیز برخوردار بوده است.

فرشی که هر چه از قدمتش بگذرد ارزشش بیشتر نیز می‌شود. در گذشته اگر قسمتی از فرش دستباف دچار مشکلاتی همانند پارگی، پوسیدگی، سوختگی، سوراخ شدن یا تغییر رنگ می‌شد، به‌جای آنکه فرش را دور بیندازند، تکه‌های سالم فرش را برش داده و جدا می‌کردند. سپس تکه‌های جداشده سالم را در ابعاد یکسان در کنار هم می‌دوختند. نتیجه کار یک فرش دستباف سالم و بسیار زیبا بود که تا سال‌های سال قابل استفاده است.

همچنین بخوانید….

علت کدر شدن فرش چیست؟


برای آشنایی با تکنیک‌های رفع کدر شدن فرش تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید تا شما هم بتوانید از کدر شدن رنگ فرش‌های خود جلوگیری کنید …

معرفی فرش چهل تکه

فرش چهل تکه امروزی حاصل خلاقیت و دستان هنرمند بافندگان ایرانی است. طرفداران دکوراسیون‌های مدرن و خلاقانه از فرش چهل تکه استقبال بی‌نظیری به عمل آوردند که حاصل آن، تولید انواع مختلف فرش چهل تکه و قالی چهل تکه در ابعاد مختلف، طرح‌های متنوع و از جنس الیاف گوناگون بود.فرش چهل تکه که با نام فرش کلاژ (collage یک واژه فرانسوی به مفهوم چسباندن و وصله دوزی کردن است) نیز شناخته می‌شود، از کنار هم قرار دادن تکه‌های از چند فرش مختلف با طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های متفاوت است که یا آسیب دیده‌اند یا صرفاً به دلیل زیبایی بیشتر کار به این حالت درآمده‌اند.

البته که فرش چهل تکه از کنار هم قرار دادن ۴۰ تکه مختلف به‌صورت دقیق ساخته نمی‌شود و صرفاً از آنجایی به این نام مشهور شده است که از تعداد تکه‌ها زیاد و مختلفی ساخته می‌شود. اکثر این نوع از فرش‌ها، خصوصاً فرش‌های ۶ و ۹ متری و قالی‌ها، قالیچه‌ها و کناره‌های کوچک، کمتر از ۴۰ تکه دارند.

انواع فرش کلاژ

فرش کلاژ یا فرش چهل تکه نیز همانند فرش‌های دیگر انواع مختلفی دارد. فرش چهل تکه به دو نوع اصلی فرش چهل تکه ماشینی و فرش چهل تکه دستباف تقسیم می‌شود. همچنین در یک دسته‌بندی دیگر، فرش چهل تکه با توجه به جنس آستر نیز به دو دسته چرمی و جاجیمی تقسیم می‌شوند. آسترهای فرش چهل تکه یا از جنس جاجیم هستند یا از جنس چرم. کاربرد آستر برای جلوگیری از سر خوردن فرش است.

فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی آوا

مزایای استفاده از فرش چهل تکه

فرش چهل تکه با انواع دکوراسیون سنتی و مدرن سازگار است و تنوع رنگی و طرحی فوق‌العاده بالایی دارد. این فرش‌ها همچنین ابعاد مختلفی نیز دارند که به سازگاری بیشتر آن‌ها با محیط‌های مختلف کمک می‌کند. استفاده از قسمت‌های سالم فرش‌های قدیمی نیز از دیگر مزایای فرش چهل تکه است.

سخن پایانی

در این مقاله با مفهوم و کاربرد فرش چهل تکه یا همان فرش کلاژ آشنا شدیم. همچنین متوجه شدیم که این فرش‌ها در گذشته از به هم پیوستن قطعات سالم فرش‌های قدیمی و دستباف تشکیل‌شده و جلوه بسیار زیبایی دارند. این فرش‌ها امروزه با توجه به محبوبیت، در انواع فرش ماشینی، قالی و قالیچه، گلیم و کناره در ابعاد مختلف تولید می‌شوند.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری