طرز صحیح انبار کردن فرش

روش صحیح نگهداری از فرش - قالیشویی آوا

روش صحیح نگهداری از فرش


طرز صحیح انبار کردن فرش

بسیاری از افراد از طرز صحیح انبار کردن فرش آگاهی ندارند و به‌راحتی موجبات پوسیدگی و از بین رفتن الیاف فرش خود را فراهم می‌کنند. نکات پیش‌پاافتاده و ساده‌ای وجود دارند که در صورت غفلت و رعایت نشدن، به الیاف گران‌بها و دوست‌داشتنی فرش شما، در زمان انبار کردن فرش آسیب می‌زنند. زمان‌هایی وجود دارند که برخلاف میل باطنی و بنا بر دلایلی، مجبور می‌شویم فرش خود را جمع کرده و برای مدت طولانی و گاهاً نامشخصی، انبار کنیم.

در این زمان‌ها باید با طرز صحیح انبار کردن فرش آشنایی داشته باشیم. در غیر این صورت، هنگامی که برای استفاده مجدد به فرش‌های انبار شده رجوع کنیم، با صحنه‌های دل‌خراشی روبرو خواهیم شد که به هیچ وجه خوشایند نیستند. برای آشنایی با طرز صحیح انبار کردن فرش با ما در ادامه همراه باشید.

مواردی که به شما در طرز صحیح انبار کردن فرش کمک می‌کند

انبارکردن فرش به‌درستی و با رعایت توصیه‌های صحیح می‌تواند به حفظ و نگهداری طولانی مدت آن کمک کند. در زیر، چند راهنمایی برای طرز صحیح انبارکردن فرش را ذکر می‌کنیم:

۱. تمیزکردن و خشک‌کردن:

قبل از انبارکردن فرش، اطمینان حاصل کنید که آن را به‌طور کامل تمیز کرده‌اید. از روش‌های مناسب برای تمیزکردن استفاده کنید و اجازه دهید به‌طور کامل خشک شود. فرشی که نم داشته باشد، ممکن است باعث تولید بو و رشد قارچ‌ها شده و دچار پوسیدگی شود.

۲. پاک‌سازی محیط انبار:

قبل از قرار دادن فرش در انبار، اطمینان حاصل کنید که محیط آن تمیز و خشک است. از عدم وجود نم، گردوغبار، ذرات معلق و مواد آلاینده اطمینان حاصل کنید. همچنین، مطمئن شوید که تهویه محیط انبار شما به‌خوبی برقرار است و درجه حرارت و رطوبت مناسبی دارد، چرا که فرشی که به‌مدت طولانی در معرض جریان هوا قرار نگیرد، پوسیده خواهد شد.

همچنین بخوانید….

معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش


در بررسی معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش متوجه می‌شویم یکی از اصلی‌ترین دلایلی که فرش را تا می‌کنند، اشغال فضای کمتر توسط آن است …

۳. استفاده از زیرانداز و پارچه:

قبل از قرار دادن فرش در انبار، بهتر است از یک زیرانداز یا پارچه با تنفس بالا برای لول کردن فرش استفاده کنید. این پارچه می‌تواند از نفوذ حشرات و برخورد مستقیم فرش با زمین جلوگیری کرده و با برقراری جریان هوا، نم فرش را کشیده و از پوسیدگی فرش شما جلوگیری کند. پس از پیچیدن پارچه، دو سر پارچه را با کش یا نخ بندید.

۴. فرش را پهن کنید:

هنگام قرار دادن فرش در انبار، سعی کنید در صورت امکان، آن را به‌طور کامل پهن کنید. فشار طولانی مدت بر روی فرش، ممکن است باعث تغییر شکل و خمیدگی آن شود.

۵. جدا کردن فرش‌ها:

اگر بیش از یک فرش را در انبار قرار می‌دهید، بهتر است آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید. استفاده از پارچه یا کاغذ غیراسیدی بین لایه‌های فرش می‌تواند جلوی مشکلات و لکه‌های احتمالی را بگیرد.

۶. طرز صحیح انبار کردن فرش؛ عدم قرار دادن اشیاء سنگین:

در هنگام انبارکردن فرش، از قرار دادن اشیاء سنگین روی آن خودداری کنید. فشار طولانی مدت می‌تواند باعث تغییر شکل و خمیدگی فرش شود.

روش صحیح نگهداری از فرش - قالیشویی آوا

۷. بازدید و نگهداری منظم:

برای حفظ فرش در طولانی مدت، بهتر است به‌صورت دوره‌ای به انبار بروید و وضعیت فرش را بررسی کنید. در صورت لزوم، تمیزکاری و تهویه محیط انبار را انجام دهید. بهتر است این کار را هر ۴ یا ۶ ماه (۲ یا ۳ بار در سال) انجام دهید.

نکات انبار کردن فرش

  •  یک کپسول آتش‌نشانی سالم و پر را همواره در انبار خود قرار دهید تا در مواقع حریق، از آن استفاده کنید.
  • از انبار کردن فرش در محیط‌های گرم مانند پشت‌بام، موتورخانه، انباری و هر محیطی که گرم دیگر اجتناب کنید.
  • در هنگام لوله کردن فرش، برای اینکه فرش از بیدخوردگی و سایر حشرات موذی در امان باشد، چند عدد قرص نفتالین یا مقداری تنباکو را لای فرش قرار دهید.

سخن پایانی

در این مطلب با طرز صحیح انبار کردن فرش آشنا شدیم. اگر قصد انبار کردن طولانی‌مدت فرش خود را دارید، نکات به‌ظاهر ساده ذکرشده را جدی گرفته و آن‌ها را رعایت کنید.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری