معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش

معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش - قالیشویی آوا

معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش


معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش

یکی از مزایایی که معمولا برای قالیشویی‌ها مطرح می‌شود،‌ لول کردن فرش در حمل و نقل تا قالیشویی و برگشت آن به منزل شما است. درگذشته همواره شاهد بودیم که فرش‌ها هنگام جابجایی را تا می‌زندند. اما امروزه تاحد امکان از تازدن فرش خودداری کرده و ترجیحا آن‌ها را حتی درابعاد بزرگ برای جابجایی لول می‌کنند. اما معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش درچیست و اساس چرا فرش را لول می‌کنند و تا نمی‌زنند؟

معایب و مزایای تا زدن فرش

در بررسی معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش متوجه می‌شویم یکی از اصلی‌ترین دلایلی که فرش را تا می‌کنند، اشغال فضای کمتر توسط آن است. درواقع جابجایی فرش تا شده در اغلب مواقع راحت‌تر از فرش لول شده است. ضمن اینکه فرش تا شده را در فضاهای کوچکتر و با ارتفاع کمتر نیز می‌توان قرار داد اما فرش لول شده،‌ نیاز به فضایی با ارتفاع بیشتر یا حداقل طول یا عرض مناسب دارد که بتواند عرض فرش لول شده را در خود جای دهد. اما درکنار این چند مزیت کوچک، تا کردن فرش معایب متعددی دارد که عبارتند از:

  • شکستن فرش
  •  له‌شدگی و کوفتگی فرش در محل شکست‌ها
  •  بیدزدگی فرش

مهم اینکه هریک از این موارد موجب می‌شود که فرش ارزش خود را از دست دهد یا به‌اصطلاح از قیمت بیافتد. همچنین برطرف کردن و ترمیم آسیب‌دیدگی فرش نیز هزینه‌بر خواهد بود. این هزینه و آسیب و افت قیمت درمورد فرش‌های نفیس و ارزنده بیشتر است.

همچنین بخوانید….

بهترین زمان شستن فرش در منزل ، چه زمانی است ؟!


برای فهمیدن بهترین زمان شستن فرش ، اگر فقط اندکی به عقب برگردیم و روزهای پایانی سال را مرور کنیم ، به یاد می آوریم که چهره شهر با وجود قالی ها و فرشهای رنگارنگ که از لبه پشت بام ها و تراسها آویزان شده بودند.

معایب و مزایای لول کردن فرش

درمورد لول کردن فرش، همانطور که گفته شد، مشکل معمولا فضای نگهداری و سخت بودن حمل و نقل است. البته از بعضی جهات فرش لول شده حمل و نقل ساده‌تری نز می‌توند داشته باشد. اما درکنار این موارد، لول کردن فرش مزایای متعددی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  •  امکان نگهداری فرش بدون آسیب برای مدت زمان طولانی
  •  مناسب برای انبارداری فرش و نگهداری از تعداد زیادی فرش درکنار هم بدون مشکل
  •  امکان قرار دادن فرش لول شده در کاور‌های مشمایی یا کنفی و پیشگیری از کثیف شدن و خاک گرفتن آن‌

ضمن اینکه لول کردن فرش مانع از شکستگی، کوبیدگی و له‌شدگی آن می‌شود و ارزش آن را حتی در مدت زمان طولانی حفظ می‌کند.

معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش - قالیشویی آوا

روش صحیح لول کردن فرش

بد نیست درکنار بیان مزایا و معایب تا کردن و لول کردن فرش، به روش صحیح لول کردن فرش نیز بپردازیم. برای لول کردن فرش مراحل زیر را طی کنید:

  • فرش را کامل تمیز کرده و جارو بزنید.
  • جحت خواب فرش را پیدا کنید.
  • فرش را در جهت خوابش لول کنید.

هرگاه متوجه شدید که فرش کج لول شده و بخشی از فرش بیشتر از بخش دیگر پیچیده، کمی فرش را باز کنید و مجدد بپیچانید. دقت کنید که کج لول شدن فرش باعث می‌شود بین لایه‌های لول شده فاصله افتاده و امکان تا خوردن فرش از وسط بیشتر شود. همچنین اگر می‌خواهید فرش را انبار کنید یا کنار بگذارید، حتما آن را برای چند ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید و سپس لول کنید. ضمن اینکه استفاده از کاورهای پارچه‌ای برای انبار کردن فرش نسبت به کاور پلاستکی، انتخاب بهتری است.

سخن پایانی

با بررسی معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش، متوجه می‌شویم که لازم است که تاحد امکان از تا زدن فرش خودداری کنید. به‌خصوص اگر می‌خواهید فرش را برای مدت زمان طولانی کندا بگذارید، حتما آن را به‌صورت لول انبار کنید. هنگام لول کردن فرش نیز سعی کنید از نفتالین برای پیشگیری از بیدزدن فرش کمک بگیرید.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری