چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

سفید کردن ریشه فرش - قالیشویی آوا

سفید کردن ریشه فرش


ریشه فرش از بخش‌های مهم آن است که بیشترین جلوه را در فرش داشته و بر زیبایی آن اضافه می‌کند. به شرط آنکه تمیز و خوشرنگ باشد. اما متاسفانه در بسیاری موارد حتی پس از شستشوی کامل فرش، این بخش زرد یا رنگی شده و نمای بدی به آن می‌دهد.

برای آنکه این مشکل برطرف شود، راه حل‌های گوناگونی وجود دارد که در این مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

چرا ریشه فرش سفیدی خود را از دست می‌دهد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به جزئیات شستشوی فرش و به‌ویژه تمیز بودن ریشه‌های آن اهمیت می‌دهید، بهتر است ابتدا این نکته را که سفید نبودن ریشه فرش به چه موردی بستگی دارد توجه کنید.

در برخی موارد پس از اتمام شستشو و خشک شدن فرش متوجه زردی و بدرنگی ریشه‌ها می‌شویم. در این صورت امکان دارد موضوع به آویزان کردن فرش برای خشک کردن مربوط بوده و آب در بخش انتهایی ریشه‌ها باقی مانده و به‌تدریج بخار شده باشد.

اما اگر فرش با پهن کردن و بدون آویختن خشک شده و باز هم ریشه‌ها زرد است، موضوع احیانا به مایع شوینده و قدرت آن بستگی دارد. یعنی مایع شوینده رنگ‌های موجود در الیاف فرش را ترکیب کرده و ریشه‌ها با آغشته شدن به این رنگ‌ها سفیدی خود را از دست داده‌اند.

در این حالت اغلب یک یا چند رنگ موجود در فرش به ریشه سرایت کرده و سفیدی آن را از بین برده‌اند.

همچنین بخوانید….

چگونه فرش را براق کنیم؟


برق انداختن فرش یکی از اهداف شستشوی آن است که به زیبایی بیشتر و دیده شدن نقش و نگار آن با وضوح کامل منجر می‌شود. موردی که بدون شک همه دارندگان فرش‌های ماشینی و دستبافت…..

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟

برای این کار لازم است ریشه‌ها با یک مایع سفید کننده مناسب به‌طور جداگانه شستشو داده شوند. این کار می‌تواند با مقدار کمی وایتکس و استفاده از یک فرچه نرم انجام شده و بلافاصله با آب تمیز آبکشی و خشک شود. اما باید دقت داشت که مقدار و زمان استفاده از سفید کننده نباید طولانی بوده و منجر به پوسیدگی ریشه‌ها شود.

هم‌چنین ممکن است این کار با مایع رقیق‌تر و در چندین مرحله تا سفیدی کامل انجام شود. موضوع مهم ادامه دادن به این کار تا سفید شدن کامل ریشه‌هاست.

سفید کردن ریشه فرش - قالیشویی آوا

چه کنیم تا ریشه فرش هنگام شستشو زرد نشود؟

زرد شدن ریشه‌ها از مشکلات کلاسیک در شستشوی فرش است که امروزه و حتی در برخی قالیشویی‌ها نیز با آن روبرو هستیم. اما خوشبختانه با ورود تجهیزات مدرن ویژه شستن و خشک کردن فرش، این معضل تاحد زیادی قابل حل است.

در قالیشویی‌های مدرن و مجهز به ماشین آلات پیشرفته شستشو و نیز ادوات ویژه آبگیری و خشک کردن فرش وجود دارد که مانع از بروز این مشکل می‌شود. با این تجهیزات، فرش در زمان مناسب شسته و خشک می‌شود و فرصتی برای باقی ماندن آب در ریشه‌ها و زرد شدن آنها باقی نمی‌ماند.

هم‌چنین نوع شوینده‌ها به طور اختصاصی انتخاب شده و ریشه‌ها در صورت لزوم به‌شکل جداگانه شسته و آبکشی می‌شوند تا از زردی و بدرنگ شدن آنها در انتهای کار جلوگیری به‌عمل آید.

به‌همین دلیل نیز بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند این کار را به قالیشویی‌های معتبر بسپارند. در این مراکز شستشوی اصولی فرش با تمام جزئیات انجام شده و در مورد سفید بودن ریشه‌ها در انتهای کار نیز دقت کافی صورت می‌گیرد.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری