کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب

کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب - قالیشوی آوا

کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب


پاره‌شدن یا کمرنگ شدن فرش معمولاً به عوامل مختلفی مانند تابش مستقیم آفتاب، مواد شوینده قوی، سایش و استفاده‌ زیاد و … بستگی دارد. کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که همه ما با آن، دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این مشکل صحبت کنیم و روش‌های جلوگیری از کمرنگ شدن فرش در اثر آقتاب را برایتان بیان کنیم.

کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب

آفتاب دارای اشعه‌های فرابنفش (UV) است که می‌توانند به تدریج باعث از بین رفتن رنگ‌ها و کمرنگ شدن فرش‌ها شوند. این پدیده به‌عنوان محو شدن رنگ (Fading) شناخته می‌شود و در واقع اشعه‌های UV باعث شکست و تغییر شیمیایی در رنگ‌های موجود در فرش می‌شوند. این تغییرات شیمیایی باعث کمرنگ شدن و تغییر در ترکیبات رنگی می‌شوند. به این فرآیند، تخریب نوری گفته می‌شود.

جلوگیری از کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب

برای محافظت از فرش در برابر آفتاب و جلوگیری از کمرنگ شدن آن، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

همچنین بخوانید….

علت کدر شدن فرش چیست؟


برای آشنایی با تکنیک‌های رفع کدر شدن فرش تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید تا شما هم بتوانید از کدر شدن رنگ فرش‌های خود جلوگیری کنید …

استفاده از پرده:

در صورتی که امکان دارد، فرش را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. استفاده از پرده می‌تواند از تماس مستقیم فرش با اشعه‌های UV جلوگیری کند.

 استفاده از فیلترهای UV:

در صورتی که در داخل منزل یا محیطی با پنجره‌های بزرگ قرار دارید، می‌توانید از فیلترهای ضد UV بر روی پنجره‌ها استفاده کنید. این فیلترها، اشعه‌های مضر UV را جذب کرده و اجازه ورود به داخل محیط را به آن‌ها نمی‌دهند.

انجام نظافت بادقت:

در هنگام تمیزکاری فرش، از مواد شوینده قوی و سخت استفاده نکنید، زیرا این مواد می‌توانند به رنگ‌های فرش آسیب برسانند. از مواد ملایم و مناسب برای شستشوی فرش استفاده کنید.

کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب - قالیشوی آوا

محافظت در زمان غیراستفاده:

در زمان‌هایی که احتمال استفاده کمتر از فرش وجود دارد، می‌توانید آن را پوشانده و از تماس مستقیم با آفتاب جلوگیری کنید. می‌توانید یک روفروشی را روی فرش‌های خود پهن کرده و از تماس مستقیم آن با آفتاب جلوگیری کنید.

 مکان قرارگیری فرش:

سعی کنید فرش را در مکان‌هایی قرار دهید که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد.در نهایت، باید توجه داشت که پاره‌شدن و کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب، پدیده‌ای طبیعی است که با گذشت زمان و استفاده معمولی از فرش رخ می‌دهد؛ اما با رعایت برخی نکات می‌توان بروز این مشکل را به تعویق انداخت.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم، کمرنگ شدن فرش امری طبیعی و غیرقابل پیش‌گیری است؛ اما می‌توان با رعایت برخی نکات، بروز این مشکل را به تعویق انداخت.

به‌عنوان مثال می‌توانید از پرده‌هایی تیره برای پنجره‌های خود استفاده کنید که از تماس مستقیم نور خورشید با فرش‌های شما جلوگیری می‌کنند. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم با رعایت نکات بیان‌شده در این مطلب بتوانید از کمرنگ شدن فرش در اثر آفتاب جلوگیری کنید.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری