گره جفتی یا تقلبی چیست؟

گره جفتی یا تقلبی چیست؟ -- قالیشویی آوا

گره جفتی یا تقلبی چیست؟


گره جفتی یا تقلبی چیست؟

در بافت فرش، در هر رج تعداد مشخصی گره زده می‌شود. این گره‌ها تشکیل بافت فرش را می‌دهند. انواع مختلفی از گره را با توجه به نوع بافت فرش و البته شهری که فرش در آن بافته می‌شود، داریم. گره ترکی، گره سنه، گره فارسی، گره متقارن، گره نامتقارن، گره جفتی و انواع دیگری از گره‌ها را در بافت فرش می‌توان دید. در این مطلب در مورد گره جفتی یا تقلبی خواهیم گفت.

گره جفتی یا تقلبی

همان‌طور که از نام این گره پیداست، این نوع گره استحکام و دوام خاصی ندارد. گره تقلبی نوعی گره است که در بافت فرش خیلی توصیه نمی‌شود. زیرا فرش‌هایی که با این نوع گره بافته می‌شود، ارزش زیادی نخواهند داشت. از طرف دیگر فرشی که با این نوع گره بافته می‌شود، فشردگی و بافت خوبی هم نخواهد داشت.

گره جفتی را بیشتر کسانی استفاده می‌کنند که می‌خواهند فرش زودتر بالا آمده و کار تمام شود. وقتی شما فرش می‌بافید، هر گره را دور یک تار فرش گره می‌زنید. اما در گره تقلبی هر گره دور چهار تار زده می‌شود. به این ترتیب فرش زودتر بافته می‌شود اما نتیجه خیلی جالب نیست.

همچنین بخوانید….

لوازم رفوگری فرش


اگر به‌دنبال قالیشویی در مشهد هستید و می‌خواهید از روش‌های سنتی شستشوی قالی رها شوید با ما همراه باشید تا ضمن بررسی لوازم رفوگری فرش با قالی‌شویی آوا مشهد آشنا شویم….

انواع گره جفتی یا تقلبی

گره‌‌های جفتی یا تقلبی انواع مختلفی دارند:

گره کمانشی:

برای بافت این نوع گره باید نخ را بدون اینکه گره‌ای روی آن ایجاد شود روی رج محکم کرده و سپس رها کرد. در واقع گره بعد از رد شدن نخ چله روی رج محکم می‌شود. اما باز هم استحکامی ندارد.

گره هنری:

این گره‌ها انواع مختلفی دارند و بیشتر در فرش‌های هنری با نقشه‌های هنری استفاده می‌شوند.

گره یو شکل:

برای بافت این نوع گره باید خامه را دور چله به صورت حلقه‌ای قرار داد. سپس از روی این گره‌ها نخ چله ضخیم رد می‌شود. این نوع گره هم استحکام زیادی ندارد. این نوع فرش را بدون گره می نامند.

گره جفتی یا تقلبی چیست؟ -- قالیشویی آوا

مزایا و معایب گره جفتی یا تقلبی

گره جفتی یا تقلبی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و به همین دلیل بسیاری از آن استفاده می‌کنند یا اصلا به آن توجهی ندارند.

مزایای گره جفتی یا تقلبی

فرشی که با این نوع گره زده شود در مدت کوتاه‌تری تمام می‌شود. به همین دلیل از نظر اقتصادی توجیه دارد. از طرف دیگر فرشی که با این نوع گره بافته می‌شود قیمت کمتری دارد پس برای خریدار مقرون به صرفه است.

معایب گره جفتی یا تقلبی

فرشی که با این نوع گره بافته می‌شود از نظر هنری ارزشی ندارد. فرش بافت و استحکام خوبی ندارد و چگالی بسار کمی دارد. دوام این نوع فرش پایین است و خیلی زود فرسوده می‌شود. از طرف دیگر فرش‌هایی که با این نوع گره بافته می‌شوند ظرافت ندارند.

سخن آخر

همان‌طور که از متن مشخص است گره جفتی در بافت فرش ارزش چندانی ندارد. اما بسیاری از افراد فرش خود را با استفاده از این نوع گره می‌بافند. در هنگام خرید فرش باید از فردی که در بافت فرش تبحر دارد کمک بگیرید تا فرشی با گره جفتی خریداری نکنید. البته اگر به دنبال فرشی با قیمت مناسب باشید این نوع فرش می‌تواند انتخاب خوبی باشد اما باید بدانید که استحکام و دوام این فرش ها کم است.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری