چگونه فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چگونه فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟ - قالیشویی آوا

چگونه فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟


چگونه فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

فرش به عنوان یکی از اصلی‌ترین ملزومات در خانه‌های ایرانی، جدا از بحث کاربرد، به عنوان یکی از سرمایه‌های ما ایرانی‌ها هم شناخته می‌شود. به همین دلیل باید با مراقبت از فرش، عمر آن را طولانی کرده و در حفظ آن بکوشیم. در ادامه در مورد نکات مربوط به نگهداری فرش خواهیم گفت.

روش‌های نگهداری از فرش

برای تمیز و نو نگه داشتن فرش باید به نکات خاصی توجه کنیم:

فرش را مرتب جارو کنید

جارو کردن فرش به عنوان اولین نکته برای نگهداری فرش، باید با روش صحیح انجام شود. ذرات گرد و غبار در لابه‌لای بافت باقی می‌ماند و به مرور باعث کدر شدن رنگ فرش و از بین رفتن گره‌ها می‌شود. برای جارو کردن باید درجه کشش جارو برقی را روی حد متوسط قرار داد تا پرزهای فرش جدا نشوند. فرش را به خواب آن جارو کنید. در هفته دو یا سه بار با توجه به مقدار کثیفی فرش، باید آن را جارو کرد.

همچنین بخوانید….

چگونه شکستگی فرش را از بین ببریم؟


شکستگی فرش چیست و چگونه اتفاق میفتد؟ در این مقاله شما را با شکستگی فرش، دلایل بروز این مشکل و راه‌های برطرف‌کردن آن آشنا می‌کنیم. کلیک کنید …

لکه‌‌های فرش را زود پاک کنید

یکی از مهمترین نکات برای اینکه فرش شما همیشه ظاهر تمیز و خوبی داشته باشد این است که نگذارید لکه روی فرش باقی بماند. وقتی لکه را به سرعت تمیز کنید جای آن باقی نمی‌ماند. اما اگر لکه کهنه شود باید از مواد قوی‌تر برای پاک کردن آن استفاده کرد که در این صورت به بافت فرش آسیب می‌زند. بیشتر لکه‌ها غذا و نوشیدنی با محلول آب و شامپو فرش تمیز می‌شوند. پس به سرعت وارد عمل شوید و بعد از تمیز کردن لکه حتما محل آن را خشک کنید

وسایل سنگین روی فرش قرار ندهید

یکی دیگر از مواردی که باعث از بین رفتن بافت فرش می‌شود، قرار دادن لوازم سنگین روی فرش است. پایه‌های مبل و میز و صندلی اگر طولانی مدت در یک قسمت از فرش بمانند، آن قسمت حالت فرو رفته پیدا کرده و ریشه‌ها آسیب می‌بینند. بهتر است مرتب جای وسایل سنگین را عوض کنید، تا حد امکان روی فرش قرار ندهید یا یک ضربه گیر در زیر پایه‌ها استفاده کنید تا فشار را روی فرش کم کند.

مراقب ریشه‌های فرش باشید

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید،‌ مراقبت از ریشه‌های فرش است. اگر ریشه فرش از بین برود، جدا از ظاهر ناخوشایند فرش، ممکن است بافت فرش شما هم به مرور آسیب ببیند. از طرف دیگر ترمیم این ریشه‌ها هم هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌کند. پس از همان ابتدا ریشه‌‌ها را در نوارهای مخصوص قرار دهید تا از آسیب در امان باشند.

چگونه فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟ - قالیشویی آوا

فرش را دور از رطوبت و آفتاب قرار دهید

آفتاب مستقیم و طولانی مدت باعث تغییر رنگ فرش می‌شود. اگر فرش شما در معرض تابش مستقیم آفتاب است حتما روی آن یک پارچه پهن کنید تا نور آفتاب را بگیرد. رطوبت می‌تواند باعث پوسیدن فرش شود. اگر فرش شما در کنار گلدان قرار دارد مراقب باشید که آب اضافی گل‌ها روی فرش نریزد. اگر در آشپزخانه هم فرش دارید، در صورت خیس شدن به سرعت آن را خشک کنید تا فرش شما نپوسد.

فرش را با روش صحیح بشویید

شستشوی فرش یکی از مهمترین نکات برای نگهداری آن است. اگر فرش شما خیلی کثیف نباشد می‌توانید آن را در خانه و با شامپو فرش تمیز کنید. اما باید مراقب باشید که شامپو را به آرامی روی فرش بکشید تا گره‌های فرش باز نشود. فرش دستبافت را بهتر است در خانه نشویید. این فرش‌ها احتمال تغییر رنگ دارند. بهتر است آن‌ها را به قالیشویی‌ها بسپارید.

قالیشویی آوا

قالیشویی آوا یکی از بهترین قالیشویی های مشهد با بیشینه ای بلند و درخشان می باشد. این قالیشویی یکی از مجهز ترین کارخانه های قالیشویی است و شما میتوانید بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت و از ۵ درصد تخفیف ویژه قالیشویی آوا بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه غیر فعال می باشد

تماس فوری