_

قالیشویی آوا

چرم دوزی فرش

_

چرم دوزی فرش به دلایل مختلف از قبیل محافظت از فرش و شیرازه فرش و یا جلوگیری از حرکت و راه رفتن قالی و یا افزودن به زیبایی فرش صورت می پذیرد اصولا چرم را از ناحیه پشت فرش و در قسمت زیرین شیرازه به صورت طولی میبافند برای این امر باید حتما از چرمهدی مرغوب ومناسب و دارای ضمانت استفاده شود بسیار مراقب باشید از فوم یا چرمهای متفرقه استفاده نکنید.

قالیشویی آوا به صورت تخصصی و با ارائه ضمانت نامه کتبی اقدام به چرم دوزی فرش شما با بهترین کیفیت نموده و از افت قیمت و یا ایجاد مشکلات دیگر برای فرش شما جلوگیری می کند.

چرم دوزی حاشیه فرش

چرم دوزی فرش برای جلوگیری از ساییده شدن و پارگی فرشهای گرانقیمت لبه های زیرین فرش را با نوارهای چرمی می پوشانند.

در اصل کار چرم دوزی، به لحاظ لوله شدن کناره های طولی فرش انجام می شود، ولی در حال حاضر به دلایل زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد:

  • جلوگیری از لوله شدن
  •  جلوگیری از سر خوردن فرشهای ظریف در اندازه های کوچک بر روی سطوح صاف، مانند پارکت و سنگهای صیقلی
  •  پوشاندن محل میخ یا سوزن خورده های کناره های فرش یا کجیهای ناشی از پایین کشی دستگاه

وسایل مورد نیاز چرم دوزی:

  • نخ چرم دوزی
  • سوزن چرم دوزی
  • چرم

روش کار چرم دوزی

چرم را معمولاً به انداه طول فرش می گیرند و از پشت فرش با نخ و سوزن به صورت(زیگزاگ) می دوزند. چرم هایی که برای کناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که برای جلوگیری از لوله شدن کناره فرش استفاده می شود، باید دارای مقاومت کافی باشد.

عرض چرم بین چند سانتیمتر است، که به صورت آماده یا توپ در بازار به فروش می رسد. جنس چرم از مواد پلاستیکی و نخ تشکیل شده است. اگر طرفین فرش لول شده باشد، فرش را از پشت بر روی زمین پهن می کنند و به وسیله چکش چوبی آن را می کوبند و سپس پارچه سفیدی بر روی آن پهن کرده و با مقداری آب آن را خیس کرده و اطوکشی می کنند. پس از آن، به صورتی که بیان شد، چرم دوزی می کنند. در بعضی موارد چند طرف فرش چرم دوزی می شود. بویژه، قالیبافی که نفیس هستند و امکان آویزان کردن آن بر روی دیوار وجود دارد.

نحوه چرم دوزی فرش

به این شکل است که سوزن چرم دوزی را با نخ چرم دوزی آماده نموده به صورت زیگزاگ نوار چرمی را از پشت فرش به کناره های آن می دوزند. اگر مقدار لوله شدن لبه های فرش زیاد باشد ابتدا فرش را به پشت روی زمین پهن می نمایند و به وسیله ی چکش چوبی، لبه های طولی آن را می کوبند و سپس پارچه ای را به روی آن پهن کرده و با مقداری آب آن را خیس کرده و اتو می کشند. تا مقداری از لوله شدگی آن جلو گیری شود.سپس اقدام به چرم دوزی می کنند.

چرم دوزی فرش چرم دوزی با گذشت زمان مفهوم و کاربرد های متفاوتی به خود گرفته . در گذشته چرم دوزی برای جلوگیری از لول شدن گوشه و کنار های فرش به کار میرفت و نیز نشان این را داشت که فرش صادراتی هست و چون فرش هایی که صادر میشد و صادر کننده ها

چرم دوزی با گذشت زمان مفهوم و کاربرد های متفاوتی به خود گرفته . در گذشته چرم دوزی برای جلوگیری از لول شدن گوشه و کنار های فرش به کار میرفت و نیز نشان این را داشت که فرش صادراتی هست و چون فرش هایی که صادر میشد و صادر کننده ها نمیخواستند که هزینه مرمت لول شدن فرش را در کشور مورد نظر را بدهند اقدام به کنار دوزی فرش با چرم می کردند .

تماس فوری