قالیشویی آوا

شستشو حرفه‌ای فرش دستباف، ابریشم، گل ابریشم در مشهد

فرش دستبافت ایرانی از دیرباز جزو برندهای مطرح دنیا بوده است. در گذشته که ماشین‌های قالی‌بافی اختراع نشده بودند، همه فرش‌ها به وسیله دست و با ابزاری ابتدایی بافته می‌شد.

در این میان فرش‌های ایرانی از کیفیت و محبوبیت خاصی در دنیا برخوردار بوده و هستند. به مرور زمان و با افزایش جمعیت، میزان تولید و بافت فرش‌های دستبافت نسبت به تعداد خانواده‌ها روند نزولی داشته است. به همین دلیل خرید این کالای گران‌بها از عهده همه اقشار جامعه برنمی‌آید.

از طرفی نگهداری و شستشوی آن به دلیل ظرافت زیاد حساسیت بالایی دارد. بهترین راه برای شستشو و تعمیر این کالای باارزش هنری، سپردن آن به دست مراکز معتبر و با تجربه از جمله قالیشویی آوا مشهد است.

در این مقاله ابتدا با انواع فرش دستبافت آشنا شده سپس به مراحل شستشوی این فرش‌ها در خانه و کارگاه می‌پردازیم. در انتها نیز با یکی از معتبر‌ترین قالیشویی‌ها در سطح شهر مشهد به‌نام آوا آشنا خواهیم شد.

اگر به نظافت و سلامت فرش‌های خود اهمی می‌دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید…

انواع فرش دستبافت

فرش‌های دست‌بافت از نظر اندازه، نوع بافت، رنگ‌بندی، طرح و نقش، متریال به‌کار رفته و… به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. در این مقاله  تقسیم‌بندی از نظر نوع متریال به منظور شستشوی بهتر مد نظر ما است. چراکه متریال مصرفی تاثیر زیادی در نوع شستشو دارد.

فرش‌های ابریشمی به دلیل بافت ظریف و لطافت زیاد باید با وسواس و حساسیت بالایی شسته شوند.

اگر امکانات، تجربه و علم شستشوی این فرش‌ها را داشته باشیم، می‌توانیم در منزل اقدام به شستن آن‌ها کنیم.

انواع فرش دستبافت
مراحل شستشوی فرش دستبافت در خانه

مراحل شستشوی فرش دستبافت در خانه

برخی از این فرش‌‌ها به دلیل نوع نخی که در آن‌ها به‌کار رفته، هنگام شستشو رنگ پس می‌دهند. بنابراین قبل از هر اقدامی باید فرش را از این نظر امتحان کنیم.

به این منظور گوشه‌ای از فرش را که کمتر در معرض دید است خیس کرده و نتیجه را مشاهده می‌کنیم. پس از آن‌که از رنگ ندادن فرش اطمینان حاصل کردیم، اقدام به شستشوی فرش می‌کنیم.

از آنجایی که الیاف به‌کار رفته در فرش‌های ابریشمی در برابر مواد شیمیایی بسیار حساس بوده و ممکن است در اثر برخورد با این مواد آسیب ببینند، در انتخاب نوع مواد شوینده باید دقت کرد.

نحوه شستشوی فرش دستبافت، ابریشم و گل ابریشم در قالیشویی

شستشوی فرش‌های ابریشمی به دلیل نفیس بودن آن‌ها، یکی از حساس‌ترین بخش‌های کار در هر کارگاه است. در بیشتر مراکز این‌کار با مطالعه قبلی و استفاده از تجربه‌های قبلی انجام می‌شود.

برای شستشوی این‌گونه فرش‌ها استفاده تنها از آب و مواد شوینده کافی نیست. اغلب آن‌ها با شامپوهای گیاهی قابل شستشو هستند.

 قبل از شروع کار باید چند نکته در نظر گرفته شود که در کارگاه‌های معتبر و استاندارد به آن توجه می‌شود.

  • جنس الیاف فرش در نوع شستشوی آن تاثیر دارد. بسیاری از آن ها در برابر حرارت بسیار حساس بوده و آسیب می‌بینند.
  • در بافت این قالی‌ها از الیاف طبیعی استفاده می‌شود. به همین دلیل احتمال پس دادن رنگ و از بین رفتن طرح فرش وجود دارد.
  • به خلاف فرش‌های ماشینی که در ابتدای کار آن‌را خیس می‌کنند، این عمل در فرش‌های دستبافت موجب تداخل رنگ‌ها می‌شود.

در قالیشویی آوا مشهد پس از توجه به این نکات و شستشوی فرش به طریق مکانیزه، با استفاده از دستگاه خشک‌کن لوله‌ای قالی را آب‌گیری کرده و در گرمخانه گازی خشک می‌کنند. انجام این عملیات خاص از آسیب به بافت و رنگ فرش جلوگیری می‌کند.

نحوه شستشوی فرش دستبافت، ابریشم و گل ابریشم در قالیشویی
آشنای با قالیشویی آوا مشهد

آشنای با قالیشویی آوا مشهد

این مرکز با داشتن کادری مجرب و کارآزموده از اعتبار و تجربه کافی در زمینه شستشوی انواع فرش‌های دستبافت برخوردار است.

این کارگاه با داشتن انواع دستگاه‌های شستشو و خشک‌کننده، بدون آسیب به بافت یا طرح و رنگ فرش تمام آلودگی‌های موجود در فرش‌های ابریشم و گل ابریشم را از بین برده و به مشتری تحویل می‌دهد.

از مزایای برجسته این قالیشویی، دسترسی آسان همشهری‌های مشهدی در مناطق مختلف به دفاتر آن است. شما می‌توانید تنها با یک تلفن کوتاه یا چند کلیک ساده در تمام ساعات شبانه‌روز با نزدیک‌ترین دفتر محل زندگی تماس گرفته و از خدمات این مرکز بهره‌مند شوید.

خدمات قالیشویی آوا مشهد

۱ـ شستشوی فرش‌های دستبافت با استفاده از شامپوهای گیاهی

۲ـ شستشوی حرفه‌ای فرش‌های گل ابریشم و ابریشم

۳ـ رفو گری و ترمیم فرش‌های نفیس

۴ـ رنگ‌برداری، رنگرزی و لکه برداری فرش‌های اعلای ابریشمی 

 خدمات دیگری از جمله ریشه‌زنی، رفوکاری، شیرازه دوزی، متقال بافی و…

خدمات قالیشویی آوا مشهد

کلام پایانی

کثیف شدن فرش‌ها امری اجتناب ناپذیر است و به مرور زمان اتفاق می‌افتد. میزان اعتماد مشتری به هر قالیشویی بسته به مهارت و تجهیزات موجود در آن مرکز است. استفاده از افراد کاربلد در کنار تجهیزات پیشرفته می‌تواند نتیجه کار را به بالاترین سطح برساند. این امر به رضایت و اعتماد مشتری‌ها می‌انجامد.

شستشوی فرش‌ دستبافت برای دارندگان این کالا، بسیار مهم بوده و بهتر است به دست اهل فن آن انجام شود. قالیشویی آوا در این زمینه از تخصص کافی برخوردار بوده و به بهترین نحو عملیات شستشو را انجام می‌دهد.

تماس فوری